Site Rengi

DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 22°C
Sisli

2010 İdari Yargı Hakimliği Giriş Sınavı Çıkmış Sorular PDF

05.10.2018
236
A+
A-

 

İdari yargı hakimliği sınavı’nda 2010 senesinde sorulmuş soruları aşağıdaki linkten indirebilirsiniz. Bu soruları çözmek sizlerin gelecekteki sınavlarda kolaylık sağlayacaktır.

 

İndirme Linki: https://www.kamuoyumuz.com/dosya/2010.pdf

 

İDARİ YARGI HAKİMLİĞİ NEDİR?

İdari Yargı hakimliği nedir ? Maaşı ne kadar, kimler İdari Hakim Olabilir ? İdari Hakimlik Sınavının ne kadar zordur? İdari hakimlik sınavına hangi bölümler başvurabilir? İdari Yargı Hakimliği Giriş sınavı başvuru şartları nelerdir? İdari Yargı hakimliği sınavı ne zamandır?

İdari yargı hakimliği çıkmış sorular, idari yargı hakimliği alan testi, idari yargı hakimliği genel kültür genel yetenek, idari yargı hakimliği giriş sınavı, idari yargı hakimlik sınavı, idari hakimlik sınav soruları, idari hakimlik soruları indir, idari hakimlik hukuk soruları, hakimlik sınav soruları indir, hakimlik çıkmış soruları, hakimlik çıkmış sorular indir

Kimler İdari Hakim Olabilir ?

İdari Yargı hakimliği sınavına İİBF mezunları, İktisat ve İşletme fakülteleri mezunları, Hukuk fakültesi mezunları, başta olmak üzere 4 yıllık lisans eğitimini tamamlayan ve ilan ile belirtilecek olan bölümlerden adaylar girebilmektedir. (Bkz. Psikoloji mezunu adaylar girebilecektir.) İdar kısmından başlayalım. İdari yargı hakimliği sınavı ÖSYM tarafından test usulünde 100 soru sorulmak suretiyle gerçekleştirilmektedir. Bu yazılı aşamanın ardından da Adalet Bakanlığının yapacağı sözlü mülakat aşaması sonrası başarılı olan adayların mesleğe girişi gerçekleşmektedir.

İdari Yargı Hakimliği ne zaman yapılacak?

Tahminlere göre 2018 İdari Yargı Hakimliği sınavı 2018 yılının aralık ayında olacaktır.

Yazılı sınavda;

İdari Hakimlik Sınavı;

*30 Genel Kültür ve Genel Yetenek
*70 Alan Bilgisi sorusundan oluşan çoktan seçmeli bir sınavdır.
*İdari Yargı hakimliği sınavında yanlış doğruyu götürmemektedir.
*Adaylar sınavda 1. ve 3. kitapçıklardan sorumlu tutulmaktadır.

İdari Yargı Hakimliği Sınavında;

1.KİTAPÇIK

*Matematik (6 Soru)
*Türkçe (6 Soru)
*Vatandaşlık (6 Soru)
*Tarih (12 Soru)

*Anayasa (7 Soru)
*İdare Hukuku (7 Soru)
*Medeni Hukuk (7 Soru)
*İYUK(İdari Yargılama Usulü) (7 Soru)
*HMK(Hukuk Muhakemeleri Kanunu-Medeni Usul) (7 Soru)

3.KİTAPÇIK

* Borçlar(Genel) (7 Soru)
* Ceza (Genel) (7 Soru)
* Vergi Hukuku (7 Soru)
* Vergi Usul Hukuku (7 Soru)
* Maliye (3 Soru)
*İktisat (4 Soru)
-Mikro
-Makro

konularından toplamda 100 soru yer almaktadır.

Yazılı sınavda başarılı olabilmek için; alınacak aday sayısının 3 katı kadar aday içinde bulunmak gerekmektedir. Baraj puanı 70’tir.

703 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile İdari Yargı Hakimliği sınavında değişikliğe gidilmesi sonucunda sınava girebilecek bölümler şöyledir;

”İdari Yargı adayları için: hukuk fakültesinden mezun olmak veya yabancı bir hukuk fakültesini bitirip de Türkiye’de hukuk fakülteleri programlarına göre eksik kalan derslerden sınava girip başarı belgesi almış bulunmak ya da bakanlığın ihtiyaç durumuna göre belirleyeceği diğer alanlarda en az dört yıllık yüksek öğrenim yapmış veya bunlara denkliği kabul edilmiş yabancı öğretim kurumlarından mezun olmak.”

Bu değişiklik ile “…siyasal bilgiler, idarî bilimler, iktisat ve maliye alanlarında en az dört yıllık yüksek öğrenim yapmış…” hükmü kanundan çıkartılmıştır. Bu hükme göre hangi bölümden mezun adayların sınava katılabileceği konusu artık Bakanlıkça belirlenecektir.

SÖZLÜ MÜLAKAT AŞAMASI ;

Yazılı sınav sonrasında 70 puan ve üzeri alan adaylar sıralanarak alınacak aday sayısının 3 katı içerisine girdikten sonra sözlü mülakata çağrılacaklardır.

EĞİTİM-STAJ Aşaması;

Yazılı ve sözlü sınavı başarıyla geçen adaylar için idari hakimlik staj dönemi başlayacaktır.

İdari Yargı Hakimliği sınavında başarılı olan adayın yapacağı staj sıralaması;

==> Mahkeme Stajı; İdare mahkemelerinde bulunarak işin yürüyüşünü, mesleğin ince noktalarını pratik ederek öğrenmeye başladığı ve yaklaşık 3,5 ay süren aşamadır.

==> Hazırlık Eğitimi; Türkiye Adalet Akademisi 703 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile kapatılması sonucu burada alınan eğitim kaldırılmıştır. Eğitimlerin Adalet Bakanlığı bünyesinde kurulacak başka birim tarafından yapılacağı düşünülmektedir

==> Danıştay; İdari Yargı’nın son temyiz mercii olan yüksek mahkeme DANIŞTAY’da aldığı yaklaşık 1,5 ay süren staj dönemidir.

==> Vergi Mahkemesi; 1,5 ay vergi mahkemelerinde staj yapılır.

==> 15 gün valilik; idari-mülki usûllerin öğrenileceği bir diğer staj yeri ise valiliklerdir.

*4 Ay SON EĞİTİM; Stajın son aşaması Türkiye Adalet Akademisi’nde sınav öncesi son virajdır.

Tüm bu işlemlerin sonunda EĞİTİM SONU SINAVI mevcuttur. Söz konusu eğitimlerin bitiminden sonra, bakanlık taraından değerlendirme sınavı yapılır. Sınav yazılı usulle yapılır ve başarılı olmak için en az 70 puan almak gerekir. Sınavda başarısız olan adaylar için, 2 ay içerisinde aynı usûllerle ek sınav yapılır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.