Site Rengi

DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 18°C
Gök Gürültülü

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminde Bakanlıklar

24.10.2018
198
A+
A-

Bakanlık nedir?

Bakanlık, kamu hizmetinin konusuna göre uzmanlaşıldığı en yüksek örgüttür. Bakanlık kuruluşunun en yüksek amiri bakanlardır. Bakanlar, cumhurbaşkanına karşı sorumludurlar.

1982 Anayasası’nın 9 Temmuz 2018 tarihinde yürürlüğe giren ”Cumhurbaşkanı yardımcıları, cumhurbaşkanına vekalet ve bakanlar” madde kenar başlıklı 106. maddesinin son fıkrasında şu hüküm yer almaktadır.

Bakanlıkların kurulması, kaldırılması, görevleri ve yetkileri, teşkilat yapısı ile merkez ve taşra teşkilatlarının kurulması cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle düzenlenir.

Cumhurbaşkanı yardımcıları ve bakanlar, milletvekili seçilme yeterliliğine sahip olanlar arasından Cumhurbaşkanı tarafından atanır ve görevden alınırlar. TBMM üyeleri, cumhurbaşkanı yardımcısı veya bakan olarak atanırlarsa meclis üyelikleri sona erer.

NOT: Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi gelmeden önce, yani Parlamenter Hükümet Sistemi’nde bakan olan kişilerin meclis üyelikleri devam etmekteydi. Fakat başkanlık sisteminin gereği olan sert kuvvetler ayrılığı dolayısıyla yeni sistemde bakan seçilen meclis üyelerinin üyelikleri sona ermektedir.

Bakanlar milletvekili yeterliliğine sahip kişiler arasından seçilirler ve TBMM önünde and içerler.

Bakanlar hakkında görevleriyle ilgili suç işledikleri iddiasıyla Meclis Soruşturması kapsamında yapılacak soruşturma sonucu yargılama Yüce Divan’da yapılır. Yüce Divan’da seçilmeye engel bir suçtan mahkum edilen bakanın görevi sona erer.

Bakanlar görevleriyle ilgili olmayan suçlarda, yasama dokunulmazlığından yararlanırlar.

Ayrıca bakanlıkların kurulması, kaldırılması, görevleri ve yetkileri, teşkilat yapısı ile merkez ve taşra teşkilatlarının kurulması Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle düzenlenir.

Yetki Devri Nedir?

Bakan ve her kademedeki Bakanlık yöneticileri sınırlarını açıkça belirtmek ve yazılı olmak kaydıyla, yetkilerinden bir kısmını alt kademelere devredebilir. Yetki devri, uygun araçlarla ilgililere duyrulur.

9 TEMMUZ 2018 DEĞİŞİKLİĞİ

Bakanlar veya cumhurbaşkanı yardımcılarının ister görevde ister görevden sonraki dönemlerinde olsun görevleriyle ilgili suç işledikleri iddiasıyla cezai sorumluluklarının inceleme yolu meclis soruşturması yoludur.

NOT: Meclis soruşturması yolu sadece cumhurbaşkanı yardımcıları ve bakanların görevleriyle ilgili suç işledikleri iddiasıyla cezaş sorumluluğunu inceleme yoludur.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.