Site Rengi

DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 22°C
Sisli

Devlet Denetleme Kurulu

21.10.2018
409
A+
A-

Devlet Denetleme Kurulu ilk kez ne zaman ve hangi amaçla kurulmuştur?

Devlet Denetleme Kurulu, ilk kez 1982 Anayasası ile idarenin hukuka uygunluğunun, düzenli ve verimli şekilde yürütülmesinin ve geliştirilmesinin sağlanması amacıyla Cumhurbaşkanlığına bağlı olarak oluşturulmuştur.

Devlet Denetleme Kurulu işlemlerini nasıl yürütür?

DDK, re’sen (kendiliğinden) değil, Cumhurbaşkanının isteği üzerine, aşağıdaki kuruluşlarda her türlü araştırma, inceleme ve idari soruşturma yapmakla yetkilidir.

1)Yargı Organları dışında tüm kamu kurum ve kuruluşları ile bunların bağlı, ilgili ve ilişiki kurum ve kuruluşlarında

2)Sermayesinin yarısından fazlasına bu kurum ve kuruluşların katıldığı her türlü kuruluşta (İştirakler hariç)

3)Kamu Kurumu Niteliğindeki Meslek Kuruluşları’nda

4)İşçi ve İşveren meslek kuruluşlarında

5)Kamuya yararlı dernek ve vakıflarda

6)Genel Kurmay Başkanlığı, Kuvvet Komutanlıkları, Milli Savunma Üniversitesi ile her türlü askeri okul, birlik ve birimlerde

7)Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı ve Savunma Sanayii Destekleme Fonunun kendi aralarında veya üçüncü kişilerle birlikte veya ayrı ayrı sermayelerinin en az yarısından fazlasına katılmak suretiyle oluşturulan ortaklıklarda

8)Mevzuatta, kurul tarafından denetleneceği belirtilen kurum, kuruluş, ajans, organizasyon, fon, kaynak, muhtelif konu, iş ve işlemlerde

Devlet Denetleme Kurulu’nun görev alanı dışında kalan kuruluşlar;

1)Yargı Organları

2)İştirakler (İştirak: Sermayesinin en az %15’i, en fazla %50’si kamuya ait olan işletmelerdir.)

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile birlikte DDK’da meydana gelen değişiklikler;

1)Silahlı kuvvetler DDK’nın denetimine tabi olmuştur.

2)Devlet Denetleme Kurulu’na ilk kez idari soruşturma yetkisi verilmiştir.

3)DDK’nın işleyişi, üyelerinin görev süresi ve diğer özlük işlemlerinin kanun yerine cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle düzenlenmesi karara bağlanmıştır.

4)Parlamenter hükümet sisteminde Cumhurbaşkanı Devlet Denetleme Kurulunun üyelerini ve üyeleri içinden başkanını atarken; Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminde kurulun başkan ve üyelerini cumhurbaşkanı bizzat kendi takdiri ve iradesiyle cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle atayacaktır.

5 Sayılı Devlet Denetleme Kurulu Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi

Devlet Denetleme Kurulu 1 başkan ve 8 üyeden oluşur. Kurul Cumhurbaşkanına bağlı ve cumhurbaşkanına karşı sorumlu üst denetleme organıdır. Kurul üç birimden oluşur.

1)Karar Organı ( 9 üye – DDK’nın tüm üyeleri)

2)Denetim ve Soruşturma Grupları (Bir kurul üyesinin başkanlığında yeterli sayıda denetçiden oluşur.)

3)Kurul sekreterliği ve bağlı idari birimler

Denetim ve soruşturma gruplarının başkanlığını yürüten Kurul üyesi grup başkanı;

a)Denetlemeler sırasında denetimi güçleştiren veya engelleyen davranışlarda bulunan,

b)Görevde kalması halinde kamu zararını arttıracağı anlaşılan,

c)Suç delillerini karartacağı anlaşılan,

d)Kamu hizmetinin gerekleri yönünden görevi başında kalmasında sakınca bulunan,

her kademe ve rütbedeki görevliler hakkında görevden uzaklaştırma tedbiri uygulayabilir veya bu tedbirin uygulanmasını yetkili makamlara önerebilir.

Devlet Denetleme Kurulu’nun denetimine tabi ilgili, ilişkili veya bağlı kurum ve kuruluşlar Cumhurbaşkanınca onaylanan Devlet Denetleme Kurulu raporları üzerine hazırlayacakları cevaplarını varsa yönetim kurullarından yoksa yetkili organlarından geçirmek kaydıyla raporu aldıkları tarihten başlayarak 45 gün içinde ilgili Bakanlığa, ilgili Bakanlıklar kendi görüşlerini de ekleyecekleri cevapları 15 gün içinde DDK’ya gönderirler. Bakanlıkları ilgilendiren raporlara cevaplar Bakan onayı ile birlikte raporu aldıkları tarihten başlayarak en geç 45 gün içinde DDK’ya gönderilir.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.