Site Rengi

DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 30°C
Gök Gürültülü

Hukuk Normu Olarak ”Anayasa”

01.10.2018
179
A+
A-

 

 

Anayasa nedir?1982 Anayasası normlar hiyerarşisi nasıldır?Hukuk normu nedir?

 

Hukuk normları hiyerarşisinde en üst kademede yer alan anayasa; en soyut, en genel, en güçlü hukuk kurallarını içeren yazılı belgelerdir. İlk defa yazılı hukuk kurallarını derece, kuvvet ve bağlayıcılığına göre alt üst ilişkisi çerçevesinde pramitsel bir şekilde sıralamaya tabi tutan KELSEN’e göre bir ülkedeki mevzuat olarak da adlandırılan kanun, uluslararası andlaşmalar, kararnameler, yönetmelik gibi tüm cari hukuk kurallarının meşruiyeti, hiyerarşinin en üstünde yer alan anayasaya uygunlukları ile sağlanır.

 

Bu hiyerarşiye göre sıralama;

 

1) ANAYASA

2) KANUN=U.A. ANDAŞLAŞMALAR=TBMM İÇTÜZÜĞÜ

3) CB KARARNAMELERİ

4)YÖNETMELİK

5) DİĞER İDARİ DÜZENLEYİCİ İŞLEMLER

6) HUKUKUN EVRENSEL NORMLARI

7) ÖRF VE ADET=İDARİ TEAMÜL VE TATBİKAT

8) İÇTİHAT

9) DOKTRİN

 

Bu çerçevede hukuk devletinde en üstün, bağlayıcı, diğer normların kendisine aykırı olamayacağı ve geçemeyeceği hukuki norm anayasal kurallardır.

 

NOT: Kuvvetler ayrılığı ilkesi, Aristoteles’ten itibaren siyasal düşünceler tarihinde ele alınıp tartışılmakla birlikte bu ilkeyi ilk dile getiren kişi 17. yy’da ” Hükümet Üzerine İki Deneme” adlı kitabıyla John Locke olmuştur.

NOT: Fransız düşünür ve siyaset bilimcisi olan Montesquieu ” Yasaların Ruhu” adlı eserinde tüm anayasaların temelini oluşturacak devletin iktidarını, kullanma araçları yasama, yürütme ve yargı güçlerinin birbirinden bağımsız ve farklı ellerde toplanması gerekliliğini vurgulayarak günümüzdeki kuvvetler ayrılığı prensibini ilk kez sistematik olarak analiz edip, kavramsallaştırarak kuramsal bir temele oturtmuştur. Bu bağlamda Montesquieu’nun anayasaların olmazsa olmazı olan erkler ayrılığının kuramcısı olmaı nedeniyle anayasa hukukunun kurucularından olduğu kabul edilir.

NOT: İlk defa 1961 Anayasası’nda ” millet, egemenliğini anayasanın koyduğu esaslara göre yetkili organlar eliyle kullanır” hükmüyle benimsenen kuvvetler ayrılığı ilkesi 1982 anayasasında da aynen kabul edilmiş ve benimsenmiştir.

NOT: 1982 Anayasası’nın başlangıç kısmında kuvvetler ayrımının devlet organları arasında üstünlük sıralaması anlamına gelmediği belirtilmiş olup ayrıca parlamenter sistemin benimsendiği yer almamaktadır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.