Site Rengi

DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 27°C
Parçalı Bulutlu

İdare Hukuku’nda Yargı Yolu

27.10.2018
172
A+
A-

Türkiye Cumhuriyeti anayasamızın 25. maddesince, idarenin her türlü eylemine karşı yargı yolu açık tutulmaktadır. Kamu hizmetleri ile ilgili imtiyaz şartlama  ve sözleşmelerinde bunlardan doğan uyuşmazlıkların milli veya milletlerarası tahkim yoluyla çözülmesi öngörülebilir. Milletlerarası tahkime ancak yabancılık unsuru taşıyan uyuşmazlıklar için gidilebilir. İdari işlemlere karşı açılacak davalarda süre, yazılı bildirimin yapılmasından itibaren başlar.

NOT: 2010 Anayasa değişiklikleri ile Yükek Askeri Şura’nın terfi işlemleri ve kadrosuzluk nedeniyle emekliye ayırma kararları dışındaki diğer kararları yargı yoluna açılmıştır.

16 Nisan 2017 halkoylaması sonucu Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçilmesiyle birlikte cumhurbaşkanının tüm işlemlerine karşı yargı yolu açılmıştır. Fakat olağanüstü durumlarda çıkarılan cumhurbaşkanlığı kararnameleri bu kapsamın dışındadır.

İdari yargı yetkisi, idari eylem ve işlemlerinin hukuka uygunluğunun denetimi ile sınırlıdır. İdari yargı mercileri yönetsel eylem ve işlemlerinin ancak Anayasa, kanun ve diğer hukuki normlara uygun olup olmadığını denetler. İdari kuruluşların yerine geçip karar alamazlar. Yönetsel kararların yerindeliğini denetleyemezler. Yani idari yargı kuruluşları hiçbir surette yerindelik denetimi yapamazlar.

İdari Yargı Sınırları şöyledir;

1)Yerindelik denetimi(icab-ı hale uygunluk) yapamazlar.

2)İdari işlem veya eylem niteliğinde karar alamazlar

3)İdarenin takdir yetkisini kaldıracak nitelikte yargı kararı veremezler

4)Yürütme görevinin kanunlarda gösterilen şekil ve esaslara uygun olarak yerine getirilmesini kısıtlayacak yargı kararını veremezler

5)İdari eylem ve işlemlerinin hukuka uygunluğunun denetimini yaparlar.

İdari işlemin yürütmesinin durdurulmasına karar verilebilmesi için;

1)İdari işlemin açıkça hukuka aykırı olması

2)İdari işlemin uygulanması halinde telafisi güç veya imkansız zararların doğacak olması

gerekmektedir.

NOT: Anayasamızda 6 durumda yukarıda anlatılan yürütmenin durdurulmasına karar verilmesinin kanunla sınırlandırabileceğini hükme bağlamıştır.

1)Olağanüstü haller

2)Savaş Durumu

3)Milli Güvenlik

4)Seferberlik

5)Kamu Düzeni

6)Genel Sağlık Nedenleri

NOT: Anayasamızın 125. maddesinin son fıkrasında;

”İdare, kendi eylem ve işlemlerinden doğan zararı ödemekle yükümlüdür.” hükmü yer almaktadır. Bu hüküm idare hukuku alanında idarenin, hem kusurlu hem kusursuz sorumluluğunu aynı anda kapsamaktadır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.