Site Rengi

DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 28°C
Parçalı Bulutlu

İhraç Edilen Doktorlar SGK’ya Bağlı Hastanelerde Çalışamayacak

08.11.2018
117
A+
A-

İhraç edilen doktorların SGK’ya bağlı özel hastanelerde çalışamamasını düzenleyen teklif TBMM Genel Kurulundan geçti. O doktorlar artık SGK ile bağlantısı olmayan özel hastanelerde çalışabilecek.

 

Sağlıkla İlgili Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin 5. maddesi TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonunda görüşüldü. Komisyonda gerçekleştirilen görüşmelerde 5. maddede yer alan bazı düzenlemeler çok tartışılmıştı.

AK Parti’nin verdiği değişiklik önergesi ile o maddede bazı düzenlemeler yapıldı.

 

5. MADDEDE YAPILAN DÜZENLEMELER

 

TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonunda gerçekleştirilen görüşmeler sırasında komisyonda yer alan partilerin milletvekilleri söz alarak konuşmalar yaptılar. Öngörülen değişiklik ile ilgili açıklamaların ardından ise 5. maddesi, AK Parti’nin önergesiyle birlikte kabul edildi.
Alınan karar doğrultusunda ise terör örgütlerine veya Milli Güvenlik Kurulu (MGK) tarafından devletin milli güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum veya gruplara üyeliği, mensubiyeti, iltisakı veya bunlarla irtibatı olduğu için kamu görevinden çıkarılan tabipler, diş tabipleri ve tıpta uzman olanlar, sadece sosyal güvenlik kuruluşu ile sözleşmesi bulunmayan sağlık kuruluşlarında veya muayenehanede çalışabilecek.

Ancak bu şekilde kamu görevinden çıkarılanlar ile güvenlik soruşturması sebebiyle kamu görevine alınmayanlardan, devlet hizmeti yükümlüsü olanlar, çıkarılma veya göreve alınmama kararının verildiği tarihten itibaren birinci grup ilçe merkezleri için belirlenen devlet hizmeti süresi kadar müddetle mesleklerini icra edemeyecek. Devlet yükümlülüğünü yerine getirirken kamu görevinden çıkarılanların hizmet süreleri bu süreden düşürülecek. Düzenledikleri raporlar yargı kararlarına ve idari işlemlere esas alınamayacak. Söz konusu değişiklik önergesiyle de güvenlik soruşturması nedeniyle göreve alınmayan doktorlar, bu düzenlemenin kapsamı dışında tutularak, tüm özel sağlık kuruluşlarında çalışabilmelerinin önü açıldı.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.