Site Rengi

DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 26°C
Az Bulutlu

İnfaz ve Koruma Memuru Alımları Ne Zaman Yapılacak

19.10.2018
196
A+
A-

Bilindiği üzere geçtiğimiz aylarda Adalet Bakanı Abdülhamit Gül tarafından Adalet Bakanlığı bünyesinde çalıştırılmak üzere 15 bin kişilik alım yapılacağı açıklanmıştı. 18 Ekim tarihinde bu alım sayısı içerisinden 1600 kişilik hakim, savcı ve avukat alımlarının yapılacağı ilan yayımlandı.

Peki geri kalan personeller içerisinde yer alan unvana sahip infaz ve koruma memuru alımları ne zaman yapılacak? 2018-2019 Adalet Bakanlığı personel alımlarında infaz ve koruma memuru alımlarına kaç kişilik kadro ayrıldı? Adalet bakanlığı infaz ve koruma memuru alımları 2018 yılında mı yapılacak?

İnfaz ve Koruma Memuru nedir?

İnfaz ve Koruma memuru Adalet Bakanlığı’na bağlı Ceza Tevkif Evleri (CTE) bünyesinde çalışan, ceza infaz kurumlarında asayiş ve güvenliği sağlayan, hükümlü ve tutukluların cezalarının infazını sağlamakla birlikte ıslahını ve topluma geri kazandırılmasını amaçlayan, genel idari hizmetler altında sınıflandırılan meslek grubudur.

İnfaz ve Koruma Memuru Alımları Ne Zaman ( 2018 – 2019) Yapılacak?

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’ün açıklamasının ardından infaz ve koruma memuru alımlarının ne zaman yapılacağı merak konusu oldu. Bu konuda henüz net bir bilgi verilmiş değil. Fakat geçtiğimiz senelere göre bir çıkarım yapacak olursak infaz ve koruma memuru alımı ilanın katiplik ilanıyla birlikte 2018 aralık ayı gibi gelmesini beklemekteyiz.

Adalet Bakanlığı Bünyesinde Çalıştırılmak Üzere Kaç İKM Alınacak

İnfaz ve Koruma Memuru alımlarının sayısı hakkında da net bir bilgi verilmedi. Fakat alımların dönem dönem bölüneceğini, ilk alımlarda 1500 ile 2500 arasında infaz ve koruma istihdamı yapılacağını düşünmekteyiz.

İnfaz ve Koruma Memuru olma şartları nelerdir? İnfaz ve Koruma Memuru Alımlarına Başvurabilmek İçin Aranan Şartlar Nelerdir?

*En az lise mezunu olmak,

*Merkezi sınavdan en az 70 puan almış olmak,

* Erkeklerde 170 cm., kadınlarda 160 cm. ‘den kısa boylu olmamak,

*Boy uzunluğunun santimetre cinsinden son iki rakamı ile kilosu arasındaki fark 13’ten fazla, 17’den az olmamak, (Örneğin; 170 cm boyunda olan bir adayın kilosunun 70+13=83’ten fazla, 70-17=53’ten az olmaması gerekmektedir.)

*Askerlikle ilişiği bulunmamak

İnfaz ve Koruma Memuru olabilmek için sağlık şartları neledir?

Adalet Bakanlığı Memur, Sınav-Atama ve Nakil Yönetmeliğinde yer alan şartları taşıdığını Sağlık Bakanlığı’na bağlı tam teşekküllü devlet hastanelerinden alacakları sağlık kurulu raporu ile belgelemeleri gerekmektedir. İnfaz ve Koruma memuru alımı sağlık şartı ile ilgili yönetmelik hükmü şu şekildedir:

=>Açıktan atanacak bütün unvanlardaki personel için görevini devamlı yapmasına engel olabilecek akıl hastalığı veya bedensel özürlü olmadığını, şaşılık, körlük, topallık, işitme kaybı, çehrede sabit eser, uzuv noksanlığı, kekemelik ve benzeri engeller bulunmadığını, Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğünce bölge hastaneleri olarak belirlenecek Sağlık Bakanlığına bağlı tam teşekküllü Devlet hastanelerinden alacakları sağlık kurulu raporu ile belgelemeleri gerekmektedir.

İKM Sözlü Mülakat Soruları Nelerdir?

İnfaz ve Koruma Memuruluğuna başvuran adaylar puanlarına göre sıralanır ve alım sayısının 5 katı kadar aday boy-kilo ölçümüne çağrılır. Boy-kilo ölçümünü başarıyla geçen adaylar  sözlü mülakata kalırlar.

İnfaz ve Koruma Memurluğu mülakatlarında mesleki sorular, genel kültür, Atatürk İlke ve İnkılapları, Atatürk’ün hayatı ve güncel konulardan soru gelmektedir.

Örnek Sorular;

1) Anadolu’da kurulan il hastane hangisidir?

2)Atatürk İlke ve İnkılaplarına örnek veriniz.

3)UYAP nedir?

4)Anadolu’da kurulan ilk hastane hangisidir?

5)Marsa çıkan ilk köpeğin ismi nedir?

6)İhkak-ı hak yasağı nedir?

7)İlam nedir?

8)Romanya’nın başkenti neresidir?

9)Polonya’nın başkenti neresidir?

10)Orhun abideleri nerededir?

11)Yüksek mahkemeleri sayınız?

12)Danıştay hangi yargı kolunun son derece mahkemesidir?

13)Yargıtay hangi yargı kolunun son derece mahkemesidir?

14)Sayıştay yüksek mahkeme midir?

 

YORUMLAR

  1. memur adayı dedi ki:

    Merhabalar. Ben gardiyan olmak istiyorum. 2019 yılında gardiyan alımları ne zaman yapılacak? Gardiyan olmak için ne yapmam gerek? Gardiyan alımlarında boy kilom ne kadar olmalı sizce?