Site Rengi

DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 26°C
Az Bulutlu

Kaymakamlık Mülakat Soruları Nelerdir?

07.10.2018
2.216
A+
A-

 

2018 Kaymakamlık mülakat soruları nelerdir? Kaymakamlık mülakatında neler sorulur? Kaymakamlık mülakatında nasıl davranılmalıdır? Kaymakamlık mülakatına kimler girer? Kaymakamlık mülakatında nasıl başarılı olunur?

 

Bildiğiniz üzere geçtiğimiz ay kaymakamlık yazılı sonuçları açıklandı ve 372 kişi sözlü mülakata girmeye hak kazandı. Peki bu ve gelecek sözlü mülakatlarda adaylara sorulacak sorular nelerdir?

 

Mülakata giren adaylar mülakat esnasında nasıl davranmalıdır?

 

Mülakatlar için ayrı günler ve aynı saat verilir. Örneğin mülakata girecek adaylar için 27 Kasım 2018 saat 09:00 şeklinde tek bir saat verilir ve adaylar sıralamalarına göre mülakat salonuna alınırlar. Mülakat komisyonu; Teftiş Kurulu Başkanı, Personel Genel Müdürü ve de Mahalli İdareler Genel Müdürü’nden oluşan üçlü bir komisyon şeklindedir. Mülakatlar genellikle Bakanlık Personel Genel Müdürlüğü Konferans salonununda yapılır. Salona çağrılan aday kapıyı tıklatarak içeri girmeli ve hafif bir tebessümle komisyon üyelerine sırasıyla selamlamalıdır. İlk duruş ve kılık kıyafet önemli olduğundan adaylar bu konularda dikkatli olmalıdır. Zira ilk izlenim olumsuz olursa bu mülakatın seyri açısından pek iyi bir kanaat oluşturmayacaktır.

İçeri girip komisyonu selamladıktan sonra kendinizi tanıtmanız istenecektir. Özgeçmişiniz hakkında komisyona kısaca bilgi vermeniz yararınıza olacaktır. Heyecan yapmadan kendinizden emin bir şekilde sorulara cevap vermeniz komisyonun gözünde size artı puan katacaktır. Ortalama 10 dakika süren mülakat esnasında hal ve hareketleriniz ile birlikte jest ve mimikleriniz komisyon tarafından sorulan sorulara verdiğiniz cevaplar kadar önemlidir.

Kaymakamlık Sözlü Mülakat Sınavında Hangi Sorular Sorulur?

Öncelikle mülakata hazırlanan arkadaşlarımız güncel anayasa değişikliklerini iyi bilmelidir. Cumhurbaşkanlığı teşkilatlanması da gelebilecek sorular arasındadır. Kaymakam adayları bunların yanında bol bol kanun okumalı özellikle mahalli idareler hakkında detaylı bilgiye sahip olmalıdır. Mülakatta sorulabilecek sorular;

 

– Sürdürülebilir kalkınma nedir?

– Birleşmiş Milletlerin rio konferansı ,alınan kararlar ve sonuçları?

– Dogal afetlerle ilgili mevzuat

– Rüşvet alan mal müdürünün yargılanması aşamaları nelerdir?

– İrtikap nedir, rüşvet nedir, ihtilas nedir, birbirlerinden farkları nelerdir?

– Umumu Hıfsısıhha kanunu, il hıfsısıhha kurulu

– Bakan kimdir, bakanlık nedir?

-Hakimler ve Savcılar Kurulunun doğal üyeleri kimlerdir? (önemlidir, zira müsteşarlık kaldırıldığı için adalet bakan yardımcısı doğal üye olmuştur. Sorulabilir.)

– İdari vesayet, hiyerarşık denetim, yetki genişligi gibi temel kavramlar sorulabilir.

– Anayasa hukukuyla ilgili temel kavramlar.

– Mahalli idarelerin bütçesiyle ilgili sorular gelmektedir.

– Güncel anayasa değişiklikleri nelerdir?

– İmar kanununda yer alan plan türleri nelerdir?

– Modern yönetim yaklaşımlarıyla ilgili kavram soruları

– AB ile ilgili son gelişmeler.

– Maastricht kriterleri nelerdir?

– Tek Avrupa senedi nedir?

– KİK, İDT, müessese, bağlı ortaklık nedir? Farkları nelerdir?

– 657 sayılı DMK’nın mülki idare amirlerine verdigi yetkilere ilişikin konular

– İl idaresi kanununun valiye ve kaymakama ilişkin hükümleri nelerdir?

– İçişleri Bakanlığının temel hizmet birimleri nelerdir?

Yukarıda da söylediğimiz gibi son değişiklikler iyi kavranmalıdır. Zira sözlü mülakatta çoklukla 2017 ve sonrası değişikliklerden soru gelmesini beklemekteyiz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.