Site Rengi

DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 24°C
Gök Gürültülü

Kaymakamlık Tarih Notları -7- ”Ateşkes Antlaşmaları”

07.10.2018
167
A+
A-

 

 

I.Dünya Savaşı sonrasında imzalanan ateşkes antlaşmaları nelerdir? I.Dünya Savaşı sonrasında hangi barış antlaşmaları imzalanmıştır? I. Dünya Savaşı’nın Sonuçları nelerdir? Paris Barış Konferansında neler yaşandı, hangi antlaşmalar imzalandı?

 

I. Dünya Savaşı Ateşkes Antlaşmaları

 

 

 

S elanik ==> Bulgaristan

E

M ondros ==> Osmanlı Devleti

A

V illa Gusti ==> Avusturya-Macaristan

E

R ethonder ==> Almanya

 

I. Dünya Savaşı Barış Antlaşmaları

 

O smanlı   ==>      Sevr Antlaşması

============> O

B ulgaristan ==>  Nöyyi

A lmanya       ==> V ersay

============> İ

M acaristan  ==> Trianon

============> E

A vusturya   ==> Saint Germain

 

I. Dünya Savaşı’nın Sonuçları

 

==> İmparatorluklar yıkıldı.

* Avusturya-Macaristan      *Osmanlı Devleti         *Almanya        *Çarlık-Rusya

==> Avrupa siyasi haritası değişti. Yeni devletler kuruldu.

*Macaristan    *Türkiye    *Ukrayna     *Sovyet Rusya      *Çekoslavakya        *Polonya        *Estonya    *Letonya

*Litvanya        *Yugoslavya

==>Milletler Cemiyeti (Cemiyet-i Akvam) kuruldu.

==>Sivil savunma teşkilatları kuruldu.

==>İlk kez denizaltı, tank, kimyasal silah kullanıldı.

==>Yeni rejimler ortaya çıktı.

*Almanya-Nazi     *İtalya-Faşizm     *Rusya-Komünizm

==>Savaşta ekonomisini güçlendiren ülkeler;

*ABD      *Japonya

==>Savaşın karlı çıkan devletleri;

* İngiltere             *Fransa           *Japonya

==> I. Dünya Savaşı’nda en zararlı çıkan ülke;

*Almanya

 

MONDROS ATEŞKES ANTLAŞMASI

 

NOT: V.Mehmet Reşat ölünce yerine VI.Mehmet Vahdettin geçmiştir.

 

Mondros ateşkes antlaşması Osmanlı Devleti ve İtilaf Devletleri arasında imzalanmıştır.Antlaşma Limni Adası’nın Mondros Limanı’nda Agamemnon zırhlısında imzalanmıştır.

 

MADDELERİ;

 

==>Boğazlar, İtilaf Devletleri’nin yönetimine bırakıldı.

==>7. madde ve 24. madde hayati öneme sahip maddelerdi. Osmanlı Devleti’ni fiilen sona erdiren madde 7. maddedir.

                MADDE 7:  İtilaflar güvenliklerini tehdit edecek herhangi bir durumda bütün stratejik noktaları işgal edebileceklerdi.

7. madde ile Osmanlı Devleti fiilen sona ermiştir.

 

               MADDE 24: Vilayeti Sitte(Bitlis, Elazığ, Sivas, Diyarbakır, Erzurum, Van)’de herhangi  bir karışıklık durumunda İtilaf Devletleri bu şehirleri işgal edebileceklerdi.

 

MONDROS ATEŞKES ANTLAŞMASI SONRASI YAPILAN İŞGALLER

 

==>İNGİLTERE; Musul, Irak, Ürdün, Batum, Kars, Merzifon, Samsun, Çanakkale, Urfa, Antep, Maraş

*PETROLCÜ MİLLET diyerek aklımızda kodlayabiliriz.

 

==>FRANSA; Antep, Maraş, Urfa( bu 3 il daha sonra Fransa’ya bırakılacak), Dörtyol, Mersin, Adana, Hatay, Afyon, Zonguldak, Suriye, Lübnan

   *AÇ MİLLET olarak kodlayabilirsiniz.

 

==>İTALYA; Antalya, Kuşadası, Bodrum, Marmaris, Fethiye, Aydın, Konya

* TATİLCİ MİLLET olarak kodlayabilirsiniz.

 

==>YUNANİSTAN; İzmir’i işgal etmiştir.

 

NOT: Mondros Ateşkes Antlaşması yapılan ilk işgal MUSUL’un işgalidir.

NOT: Mondros Ateşkes Antlaşması sonrası Anadolu’da ilk işgal edilen ve ilk silahlı direniş yapılan yer DÖRTYOL’dur.

NOT: Resmi kararla ilk işgal edilen yer İZMİR’dir.

NOT: En uzun süre işgal edilen yer İSTANBUL’dur.

 

PARİS BARIŞ KONFERANSI

Amaç; Ermeni devleti kurmak ve Osmanlı topraklarını paylaşmaktır.

 

Paris Barış Konferansı, I. Dünya Savaşı’nı bitiren antlaşmaların hazırlandığı uluslar arası bir konferanstır. Farklı gruplara bölünmüş 32 devletin temsilcileri katılmıştır. Bu devletler, İttifak Devletleri ile savaşmış ya da onlara savaş ilan etmiş devletlerdi. Konferans 18 Ocak 1919’da, Alman İmparatorluğu’nun kuruluşunun yıl dönümünde açıldı. Fransızlara Urfa, Antep ve Maraş verilmiştir. Devletin batısı başta İzmir’in işgali olmak üzere Yunan işgaline maruz kalmıştır. Konferansın kararlarına hakim devletler; İngiltere, Fransa, ABD ve İtalya ise Macaristan ile 4 Haziran 1920 tarihinde Trianon Antlaşması’nı imzalamışlardır.

Konferansta savaş sırasında imzalanmış olan gizli antlaşmaların uygulanması kararına varılmış, İngiltere ve Fransa Wilson İlkeleri’ne tamamen ters düşmemek için “savaş tazminatı” yerine “savaş onarımı”, “sömürgeciliğin” yerine ise “manda sistemini“ gündeme getirerek uygulanmasına neden olmuşlardır.

I. Dünya savaşının askeri safhasının ateşkes antlaşmalarıyla sona ermesinin ardından galip devletler imzalanacak olan antlaşmaların maddeleri üzerinde karşılıklı olarak anlaşmak ve kendi aralarındaki siyasi, ekonomik problemleri çözümlemek amacıyla 18 Ocak 1919’da Paris’te toplanmış, konferansa ittifak devletlerine karşı savaş açmış olan başta itilaf devletleri olmak üzere toplamda 32 devlet bir araya gelmiştir. Konferansa katılan devletlerin tamamının üye olacağı Milletler Cemiyeti kurulmuş, cemiyetin hedefinin; dünya devletlerinin haklarını eşit olarak korumayı amaçlayacağı savunulmuş ancak bu cemiyetin sadece itilaf devletleri tarafından kurulmuş olması cemiyetin fiilen taraflı davranmasına sebep olmuştur.

İtilaf devletlerinin konferansta savaştan galip ayrılmalarının verdikleri rahatlıkla Wilson İlkelerini göz ardı ederek yenilen devletlere imzalatmak amacıyla ağır şartlar taşıyan antlaşma taslakları hazırlamaları sonucunda itilaf devletlerinin tarafında olan ABD bu konferanstan sonra Avrupa ile olan ilişkilerini alt düzeye indirmiştir.

Konferansta Almanya, Avusturya-Macaristan ve Bulgaristan ile imzalanacak olan barış antlaşmalarının taslakları hazırlanmasına rağmen Osmanlı Devleti ile imzalanacak olan antlaşmanın esaslarının daha sonra belirlenmesi kararlaştırılmış bunda daha önce Rusya’ya verilmesi planlanan bölgelerin Rusya’nın savaştan çekilmesi nedeniyle yeniden paylaşımının gerektiği düşüncesi etkili olmuştur. Konferansa katılan Ermeni temsilcileri Doğu Anadolu’ da bağımsız Ermenistan kurulması fikrini ilk kez bir uluslar arası konferanstal belirtmişlerdir, bu istekleri de İtilaf Devletleri tarafından destek almıştır. İngiltere ve Fransa daha önce İtalya’ya vermeyi tasarladıkları İzmir ile çevresinin Yunanistan tarafından işgal edilmesini kabul etmişler, bu kararın alınmasında “Yunanistan’ın İzmir çevresindeki Rumların Müslüman Türkler tarafından öldürüldüğü” şeklinde propagandasının etkili olması yanında, asıl sebep Boğazlara çok yakın olan bu bölgede İtalya’nın İngiliz çıkarlarını tehdit edebilecek bir güç olmasından çekinilmesi olmuştur. Bu sebeple İtalya ile itilaf devletleri arasında Paris konferansı sırasında ilk görüş ayrılıkları ortaya çıkmıştır.

Milletler Cemiyetinin ilkelerini karara vardıran, Almanya ile Versailles antlaşması, Avusturya ile Saint-Germain antlaşması, Bulgaristan ile Neuilly antlaşmasını imzalayan itilaf devletleri, 22 Nisan 1920’de Osmanlı Devleti’ni, Paris Barış Konferansına çağırmışlardır.

 

ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR;

 

VERSAY ANTLAŞMASI(Almanya x itilaf devletleri) ile Alsace Lorainne Fransa’ya verildi. Polonya kuruldu.

 

NÖYYİ ANTLAŞMASI(Bulgaristan x itilaf devletleri) ile Batı Trakya Yunanistan’a verildi. Bulgaristan Yugoslavya’ya toprak verecekti. Bu antlaşma sonrası Bulgaristan’ın Ege Denizi’ne kıyısı kalmamıştır.

 

SAİNT GERMAİN (Avusturya x İtilaf Devletleri) ile Avusturya, Çekoslovakya ve Yuguslavya ‘ ya toprak verecek, Avusturya-Macaristan birleşmeyecek, Macaristan’a askeri ve ekonomik kısıtlama getirilecekti.

 

Konferans Sonrası;

 

Osmanlı Devleti’nin sınırları içerisinde;  Doğu’da Ermeni devleti kurulma kararı alındı. İstanbul İtilaf Devletlerinin ortak yönetimine verildi. İzmir Yunanistan’a verildi. İzmir’in Yunanistan’a verilmesi nedeniyle İtalya konferansı terk etti. Böylece İtilaf Devletleri arasında ilk fikir ayrılığı ortaya çıkmıştır.

 

 

 

 

 

 

 

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.