Site Rengi

DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 28°C
Parçalı Bulutlu

Kaymakamlık Tarih Notları -8- ” İzmir’in İşgali”

13.10.2018
188
A+
A-

 

Kaymakamlık Tarih Notları’nda bugün İzmir’in İşgali’ni Özet olarak sizlerle paylaşıyoruz. İzmir neden işgali edildi? İzmir’in İşgali’nin sonuçları nelerdir?

İzmir’in İşgali ( 15 Mayıs 1919)

I. Dünya Savaşı sırasında Yunan Başbakanı Venizelos, krala karşı İtilaf Devletleri yanında savaş girmeye taraftardı. En sonunda krali devirerek İtilaf Devletleri yanında savaşa girmeyi başardı. İtilaf Devletleri Yunanlılara, yanlarında savaşa girmeye karşılık Batı Anadolu’yu önerdi.

Yunanlıların İzmir’i istemeleri Wilson İlkeleri’ne tersti. Çünkü bu topraklarda Türkler çoğunluktaydı. İtilaf Devletleri, Venizelos’a verdikleri sözü tutabilmek için İzmir’in işgalini haklı gösterecek nedenler aramaya başladılar. Türklerin İzmir ve çevresinde Hristiyan halkı katlettiğini söyleyerek Yunanlıların İzmir’e çıkmasına izin verdiler. 15 Mayıs 1919’da Yunanlılar İzmir’e girdiler. İlk tepki Hukuk-u Beşer Gazetesi Başyazarı Hasan Tahsin’den (Osman Recep Nevres) geldi. Ayrıca Albay Süleyman Fethi Bey ” Yaşasın Venizelos” demediği için şehit edilmiştir. Rumlar ise büyük bir sevinç içinde kaşıladılar. İngiltere ise gizli antlaşmalarda İtalya’ya verdiği İzmir’i, Yunanlılara vererek bölgeye güçlü bir devletin yerleşmesini engelledi.

İzmir ilk resmi işgal yeridir. İzmir’in işgali ilk olarak Havza’da protesto edilmiştir.

NOT: İzmir’in İşgali ile Kuvayi Milliye birliklerinin kurulmasında etkili olmuştur. Yurdun her yanında Türk halkı protesto mitingleriyle işgale karşı tepki göstermiştir.

NOT: Bu işgal üzerine, ”FATİH – KADIKÖY ” mitingi düzenlenmiştir.  Halide Edip, M. Emin Yurdakul, Selim Sırrı Tarcan bu mitinge katılan isimler arasındadır.

==> Bu işgal ile Balıkesir-Alaşehir kongreleri toplanmıştır. Batı cephesi oluşmuştur.

HASAN TAHSİN KİMDİR?

Hasan Tasin; 1888’de Selanik’te doğmuştur. Asıl adı Osman Nevres’tir. Takma adı Hasan Tahsin olan Osman Nevres Hukuk-u Beşer Gazetesi’nin başyazarlığını yapmıştır. Yunanlıların 15 Mayı 1919’da İzmir’i işgal etmesi üzerine Yunanlılara karşı ilk kurşunu atan Hasan Tahsin 31 yaşında şehit edilmiştir.

 

AMİRAL BRİSTOL RAPORU?

İzmir bölgesinin işgali sırasında Yunnalıların yaptıkları saldırı ve zulümler, Avrupa kamuoyunda Türkler lehine başlamış olan bir düşünce geliştirdi. Büyük devletler bu durumun zararlı olacağını düşünerek bölgeye bir heyet gönderdiler. Amerikalı Bristol başkanlığında kurulan komisyon yaptığı soruşturma sonunda bir rapor hazırlandı.

Amiral Bristol Raporu ne zaman yayınlandı?

Amiral Bristol Raporu 15 Mayıs 1919 yılında yayınlanmıştır.

 

Amiral Bristol Raporu Maddeleri;

 

*Hristiyan halkın güvenliğinin tehlikede olduğuna dair Paris Barış Konferansı’na yanlış bilgi verilmiştir.

*Batı Anadolu’daki katliamların sorumlusu Yunanlılardır.

*Türk halkı işkence ve zulüm altındadır.

*Yunan askerleri bölgeden derhal çekilmeli ve yerlerine İtilaf kuvvetleri gelmelidir.

*Bölgede Türk nüfusu çoğunluktadır.

 

NOT: Amiral Bristol Raporu Türklerin haklılığını dünyaya duyuran ilk uluslararası resmi belge olmuştur. Ancak İtilaf Devletleri, özellikle İngiltere, bu raporu dikkate almamıştır.

NOT: Anlaşma devletlerinin bu raporu hazırlatmadaki amaçları dünya kamuoyundan gelen tepkileri azaltmaktır.

 

MİLNE HATTI

Kurtuluş Savaşı’nın başlarında, Türk kuvvetleri ile Yunan kuvvetleri arasında belirlenen hattır. Mondros Mütakeresi’nden sonra İstanbul’daki işgal kuvvetleri komutanlarından biri olan İngiliz General Milne, İstanbul Hükümetlerinin çalışmalarını yönlendirmeye yönelik çabalarıyla tanınıyordu. Milne, Anadolu’nun batısında Türkler ile Yunanlılar arasında çatışmaları önlemek için bir sınır belirledi ve sonrasında 3 Kasım 1919’da Harbiye Nezaretine bildirdi. Bu hat, Ayvalık’ın kuzeyindeki Aymazdağı’ndan güneye doğru Tatarköy, Keşelli, Sart, Bademlik, Umurlu ve Selçuk’tan geçiyordu. 22 Haziran 1920’de başlayan Yunan saldırısı Milne Hattı’ndan başladı ve bu yapay sınır bu saldırıyla birlikte ortadan kalktı.

 

 

 

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.