Site Rengi

DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 20°C
Sağanak Yağışlı

KPSS Etkin Çalışma Teknikleri Nelerdir?

11.10.2018
302
A+
A-

Bilindiği üzere ÖSYM iki yılda bir KPSS B grubu sınavını yapmaktadır. KPSS B grubu sınavına giren milyonlarca memur adayı uzun çalışmalar sonucunda sınava girmekte ve birçoğu istedikleri sonucu elde edememektedir. Peki dershaneye gitmeden KPSS’den verimli sonuç alabilmek için etkin bir şekilde nasıl çalışmak gereklidir? Detayları yazımızda anlatacağız.

Kamu Personeli Seçme Sınavı’na hazırlanan adaylar öncelikle aylık periyotlarla KPSS’ye çalışma programı hazırlamalıdırlar. Örneğin; sınava 10 ay önceden hazırlanacak olan aday son iki aylık süreyi genel tekrar ve soru çözümüne bırakmalı 8 aylık süre içerisinde KPSS’den sorumlu olduğu ders konularını gün gün ayırmalıdır. Başarısı düşük olduğu derslere ise ağırlık vermeli ve bu konularla düzenli olarak  çözümlü soruları çözmelidir. Örneğin; Matematik dersinden eksiği olan aday öncelikle günlük olarak matematik ders konularına çalışmalı ve o günün konusu üzerine soru çözmelidir. Yanlış yaptığı soruların çözümüne bakmalı birkaç konu ilerledikten sonra daha önceden çözümüne baktığı sorulara geri dönüş yaparak o soruları tekrar çözmelidir. Tüm konuları anlayarak bitirdiğine emin olan aday matematik denemesi alarak sınav gününe kadar düzenli aralıklarla matematik soruları çözmeye devam etmelidir. Soru çözümü sınavlara hazırlık konusunda çok önemli bir durumdur. Çünkü soru çözümü kişiyi ezber yapmaktan öteye geçirmekte, konuları kavramasını sağlamaktadır. Bu şekilde eksiklerine göre aylık periyotlarla çalışma programını yapan adaylar bir süre sonra ilerleme katettiklerini fark edeceklerdir.

İkinci bir durum olarak aklında dershaneye gitmeden evde KPSS’ye nasıl çalışılır sorusu olanlara açıklama yapmamız gerekiyor. Maddi açıdan veya iş durumundan dolayı dershaneye gidemeyenler ya da derhaneye gitmeyi tercih etmeyen adaylar da KPSS sınavında düzenli çalışarak başarılı olabilirler.  Fakat evde KPSS çalışan adaylara bir takım önerilerimiz olacak. Öncelikle KPSS çalışma pogramını oluşturan aday program içerisine konu çalışımı ve soru çözümü dışında video dersler başlıklı ek bir alan oluşturmalıdır. Aday kendi çalışma saatlerine uygun olarak o gün içerisinde çalıştığı ders konularını, konuya çalıştıktan sonra veya çalışmadan önce, başta youtube olmak üzere birçok sitede yer alan ücretsiz kpss videolarından takip etmelidirler. Kaliteli öğreticiler tarafından verilen KPSS derslerini dinlemeniz konuyu pekiştirmenizi ve anlamadığınız yerleri kavramanızı sağlayacaktır. İkinci bir kişi tarafından dinleyerek öğrendiğiniz bilgi daha kalıcı olacaktır.

Adayların arafta kaldığı bir diğer durum ise çalışmaya hangi dersten başlamak gerektiğidir. Peki KPSS’ye hangi dersten başlamalı? Bizim tavsiyemiz KPSS’ye sayısal derslerden başlamanız yönünde olacaktır. Çünkü bir aday sınava 7-8 ay önceden çalışmaya başlamaktadır. Eğer çalışmaya sözel derslerden başlayacak olursanız sınava kadar konuları unutabilir, tekrar tekrar o konulara çalışmak zorunda kalabilirsiniz. Bu durum ise size zaman kaybettirecektir. Fakat sayısal dersten başlayan adaylara da bir önerimiz bulunmaktadır. Günlük olarak kitap okur gibi sözel dersleri (çalışma modun da değil kitap okuma modunda) okumanızı tavsiye ediyoruz. Örneğin; KPSS’ye matematikten çalışmaya başlayan aday günlük yarımşar saat Tarih ders kitabını kitap okur gibi okumalıdır. Böylece Tarih dersine başlandığında daha önceden okunan bilgiler zihinde çağrışacak ve böylece bilgiler pekişmiş bir şekilde zihinde yerini alacaktır.

Özet olarak KPSS’ye çalışacak bir aday öncelikle bir aylık periyotlarla ders çalışma planı oluşturmalıdır. Bu plan içerisinde konu çalışmak, soru çözümü ve video dersler yer almalıdır. Eksiklerine göre oluşturduğu çalışma programı neticesinde günlük olarak sorularını çözen aday yanlış yaptığı soruların çözümünü öğrenmeli, birkaç konu ilerledikten sonra aynı soruyu tekrar çözmelidir. Günlük olarak kaynaklardan çalıştığı konuları video derslerden de takip etmelidir. Sözel derslere çalışmadan önce aday mutlaka bir kez sözel dersin kitabını kitap okur gibi okumalıdır.

KPSS’ye hazırlık sürecini tamamlayan aday sınava son 2 ay kala çıkarmış olduğu notları okuyarak, soru çözümüne devam etmelidir. Sınava son bir ay kala aday bol bol KPSS denemesi  çözerek kendisini sınav psikolojisine alıştırmalıdır.

Deneme çözerken süre tutmayı unutmayın, zira adayların en büyük sorunların biri soruları çözmek için zaman kalmamasıdır. KPSS sınavında bilginin yanı sıra hızda önemlidir. Bu nedenler eğer denemeleri çözerken süre konusunda sıkıntı  yaşıyorsanız yapmanız gereken soru çözmeyi ve kitap okumayı arttırmak olacaktır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.