Site Rengi

DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 27°C
Mevzi Sağanak

Mahalli İdareler ” İl Encümeni ”

31.10.2018
202
A+
A-

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sitemi Sonrası İl Encümeni

İl Encümeni kimlerden oluşur? İl Encümeni kaç üyeden oluşur?

İl encümeni, 12.11.2012 tarih ve 6360 sayılı Kanun öncesi valinin başkanlığında, il genel meclisinin kendi üyelerinden her yıl seçeceği 5 üye ile, valinin biri mali hizmetler amiri olmak üzere birim amirlerinden seçeceği beş üye olmak üzere toplam on bir kişiden oluşuyordu.

12.11.2012 tarih ve 6360 sayılı yeni on dört ilde büyükşehir belediyesinin kurulmasına ilişkin kanuna göre il encümeninin oluşumu aşağıdaki gibi değiştirilmiştir.

İl Encümeni, valinin başkanlığında genel sekreter ile il genel meclisinin her yıl kendi üyeleri arasından seçeceği üç üye ve valinin her yıl birim amirleri arasından seçeceği iki üyeden oluşur.

Valinin katılmadığı encümen toplantısına genel sekreter başkanlık eder. Encümen toplantılarına gündemdeki toplantılarla ilgili birim amirleri vali tarafından oy hakkı olmaksızın görüşleri alınmak üzere çağrılabilir.

İl Encümeni, il özel idaresinin karar, danışma ve yürütme organıdır.

Encümen’in görev ve yetkileri;

1)Stratejik Plan ve yıllık çalışma programı ile bütçe ve kesin hesabı inceleyip İl Genel Meclisi’ne görüş bildirmek

2)Yıllık çalışma programına alınan işlerle ilgili kamulaştırma kararları almak ve uygulamak

3)Öngörülmeyen giderler ödeneğinin harcama yerlerini belirlemek

4)Bütçede fonksiyonel sınıflandırmanın ikinci düzeyleri arasında aktarma yapmak

5)Kanunlarda öngörülen cezaları vermek

6)Vergi, resim ve harçlar dışında kalan ve miktarı beş milyar Türk lirasına kadar olan ihtilafların sulhen halline karar vermek

7)Taşınmaz mal satımına, trampa edilmesine ve tahsisine ilişkin kararları uygulamak, süresi üç yılı geçmemek üzere kiralanmasına karar vermek

8)Belediye sınırları dışındaki umuma açık yerlerin açılış ve kapanış saatlerini belirlemek

9)Vali tarafından havale edilen konularda görüş bildirmek

Not: İl Özel İdaresi tarafından çıkarılacak yönetmelikleri kabul etmek görevi İl Encümenine değil, İl Genel Meclisine aittir.

Encümen Toplantısı

Encümen üye tam sayısının salt çoğunluğuyla haftada en az bir kez toplanır. Başkan acil durumlarda encümeni toplantıya çağırabilir. Encümen üye tamsayısının salt çoğunluğuyla toplanır ve katılanların salt çoğunluğuyla karar verir. Oyların eşitliği durumunda başkanın bulunduğu taraf çoğunluk sayılır. Çekimser oy kullanılamaz. Encümenin ihale komisyonu olarak yapacağı toplantılarda da bu fıkra hükümleri geçerlidir.

Encümen gündemi vali tarafından hazırlanır. Encümen üyeleri, gündem maddesi teklif edebilir. Encümen gündemindeki konuları en geç bir hafta içinde görüşüp karara bağlar. Alınan kararlar başkan ve toplantıya katılan üyeler tarafından imzalanır. Karar muhalif kalanlar, gerekçelerini açıklarlar.

Önemli: Vali kanun veya diğer mevzuat hükümleriyle il genel meclisi kararlarına aykırı gördüğü encümen kararının bir sonraki toplantıda tekrar görüşülmesini isteyebilir. Encümen, kararında ısrar ederse karar kesinleşir. Bu taktirde vali kesinleşen encümen kararının uygulanmasını durdurur ve Danıştay’a yürütmeyi durdurma talebiyle birlikte 10 gün içinde başvurur. İtiraz Danıştayca en geç 60 gün içinde karara bağlanır.

ETİKETLER:
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.