Site Rengi

DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 20°C
Sağanak Yağışlı

Resmi Tatilde Çalışan Kişi Ek Mesai Ücreti Alır Mı?

04.01.2019
181
A+
A-
Resmi tatillerde çalışma kanunu nedir? Resmi tatilde çalışma ücreti verilir mi? Resmi tatilde çalışma karşılığı izin mi verilir yoksa mesai ücreti mi ödenir? Peki 2019 yılında resmi tatilde mesai ücreti hesaplaması nasıl yapılır? 4857 Sayılı İş Kanununca işçi tatil gününde çalışırsa bir iş karşılığı olmaksızın yasa gereği hak kazandığı karşılık ücreti almak zorundadır. İşte detaylar…

 

Ulusal Bayram ve genel tatil günlerinde çalışan işçilerin elde edeceği ücrete Ulusal Bayram ve Genel Tatil Ücreti (UBGT) olarak tanımlanmaktadır. Peki Ulusal bayram ve genel tatil günlerinde çalışılması halinde çalışana ücret verilir mi?

RESMİ TATİLLERDE ÇALIŞMA

4857 sayılı İş Kanunu’nun 44. maddesine göre “Ulusal bayram ve genel tatil günlerinde işyerlerinde çalışılıp çalışılmayacağı toplu iş sözleşmesi veya iş sözleşmeleri ile kararlaştırılır. Sözleşmelerde hüküm bulunmaması halinde söz konusu günlerde çalışılması için işçinin onayı gereklidir.”

İşçinin onayı, iş sözleşmesi kurulurken alınabileceği gibi daha sonrada alınabilir.

Bu onay resmi tatil günlerinde çalışılabileceğine yönelik olmalı ve işçinin kanunla tanınan haklarına aykırı hüküm içermemelidir.

ULUSAL BAYRAM VE GENEL TATİL GÜNLERİNDE YAPILAN MESAİ ÜCRETİNİN HESAPLANMASI

Herhangi bir ulusal bayram ve genel tatil gününde çalışılmaması halinde işveren o güne ait ücreti tam olarak ödeyecektir. İşçinin çalışma yapması halinde ise, çalıştığı her gün için ilave bir yevmiye daha verilmesi gereklidir.

Örneğin Mayıs ayında 19 Mayıs günü genel tatil günü çalışma yapmayan ancak, onun dışında kalan tüm günlerde çalışan bir işçi 30 günlük ücrete hak kazanırken, 19 Mayıs günü de çalışma yapan bir işçi, genel tatil çalışmasından dolayı ilave bir yevmiyeye daha hak kazandığından, 31 günlük ücret alacaktır.

İşveren ulusal bayram ve genel tatil günlerinde çalıştırdığı işçilerine fazla mesai izni vererek ücret vermekten kaçınamaz. Kanuna göre işveren resmi tatil günlerinde çalıştırılan personele fazla mesai ücreti vermelidir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.