Site Rengi

DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 24°C
Gök Gürültülü

Vali’nin Görev ve Yetkileri Nelerdir?

21.11.2018
160
A+
A-

Vali kimdir? Vali ne iş yapar? Vali’nin görev ve yetkileri nelerdir? İşte detaylar…

Merkezi yönetimin taşradaki il genel yönetiminin başı olan vali, aynı zamanda il özel idaresinin de başı ve tüzel kişiliğinin temsilcisidir. İl özel idaresinin yürütme organı ve vesayet makamıdır. Vali, görev ve yetkilerinden bir kısmını uygun gördüğü takdirde, vali yardımcılarına, yöneticilik sıfatı bulunan il özel idaresi görevlileri ile ilçelerde kaymakamlıklara devredebilir.

 

Valinin Görev ve Yetkileri;

1)İl özel idaresi teşkilatının en üst amiri olarak il özel idaresi teşkilatını sevk ve idare etmek, il özel idaresinin hak ve menfaatlerini korumak,

2)İl özel idaresini stratejik plana uygun olarak yönetmek, il özel idaresinin kurumsal stratejilerini oluşturmak, bu stratejilere uygun olarak bütçeyi, il özel idaresi faaliyetlerinin ve personelinin performans ölçütlerini hazırlamak ve uygulamak, izlemek ve değerlendirmek,

3)İl özel idaresini Devlet dairelerinde ve törenlerde, davacı veya davalı olarak da yargı yerlerinde temsil etmek,

4)İl encümenine başkanlık etmek

5)İl özel idaresinin taşınır ve taşınmaz mallarını idare etmek,

6)İl özel idaresinin gelir ve alacaklarını takip ve tahsil etmek,

7)Yetkili organların kararını almak şartıyla sözleşme yapmak,

8)İl genel meclisi ve encümen kararlarını uygulamak,

9)Bütçeyi uygulamak, bütçede meclis ve encümenin yetkisi dışında kalan aktarmaları yapmak,

10)İl özel idaresi personelini atamak. Atama işlemleri ilk toplantıda il genel meclisinin bilgisine sunulur.

11)İl özel idaresi, bağlı kuruluşlarını ve işletmelerini denetlemek,

12)Şartsız bağışları kabul etmek,

13)İl halkının huzur, esenlik, sağlık ve mutluluğu için gereken önlemleri almak,

14)Bütçede yoksul ve muhtaçlar için ayrılan ödeneği kullanmak.

 

Stratejik Plan ve Performans Planı

 

Vali, mahalli idareler genel seçimlerinden itibaren altı ay içinde, kalkınma plan ve programları ile varsa bölge planına uygun olarak strajetik  plan ve ilgili olduğu yıl başından önce de yıllık performansı hazırlayıp il genel meclisine sunar. Stratejik plan, varsa üniversiteler ve meslek odaları ile konuyla ilgili sivil toplum örgütlerinin görüşleri alınarak hazırlanır ve il genel meclisinde kabul edildikten sonra yürülüğe girer.

Stratejik plan ve performans planı bütçenin hazırlanmasına esas teşkil eder ve il genel meclisinde bütçeden önce görüşülerek kabul edilir.

Yetki Devri: Vali, görev ve yetkilerinden bir kısmını uygun gördüğü takdirde vali yardımcılarına, yöneticilik sıfatı bulunan  il özel idaresi görevlileri ile ilçelerde kaymakamlara devredebilir.

İhtilaf Halinde Temsil Yetkisinin Devri: Vali ile birinci ve ikinci derecedeki kan ve kayın hısımlarının il özel idaresi ile ihtilaflı olduğu durumlarda, dava açılması ve bu davada il özel idaresinin temsili, meclis başkanı, bulunmadığı takdirde başkan vekili veya bunların yetkilendireceği kişiler tarafından yerine getirilir.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.