Site Rengi

DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 22°C
Sisli

Yüksek Askeri Şura’nın Kuruluş ve Görevleri

25.10.2018
148
A+
A-

Yüksek Askeri Şura’nın Kuruluş ve Görevleri Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi

Yüksek Askeri Şura yalnızca barış zamanında görev yapmak üzere Ankara’da kurulmuştur. Yüksek Askeri Şura’nın üyeleri şunlardır;

1)Cumhurbaşkanı Yardımcıları

2)Adalet Bakanı

3)Dışişleri Bakanı

4)İçişleri Bakanı

5)Hazine ve Maliye Bakanı

6)Milli Eğitim Bakanı

7)Milli Savunma Bakanı

8)Genel Kurmay Başkanı

9)Kara Kuvvetleri Komutanı

10)Hava Kuvvetleri Komutanı

11)Deniz Kuvvetleri Komutanı

Cumhurbaşkanı gerekli gördüğü hallerde, YAŞ’ın toplantılarına katılır başkanlık eder. Cumhurbaşkanı katılmadığı hallerde başkanlık görevini cumhurbaşkanının görevlendirdiği cumhurbaşkanı yardımcısı yapar.

YAŞ yılda en az bir kez toplanır. Cumhurbaşkanı gerektiğinde şurayı toplantıya çağırabilir. YAŞ bütün üyelerinin katılımı ile toplanır. Ancak özrü olanlar toplantıya katılamayacaklarını toplantı gününden önce YAŞ’ın sekreteryasına bildirirler. Toplantıya katılamayan üyeler gündem ile ilgili düşüncelerini yazılı olarak bildirirler.

YAŞ kararları üyelerin salt çoğunluğu ile alınmaktadır. Oylarda eşitlik halinde başkanın katıldığı tarafın oyları geçerli sayılır. Oylama işlemi aksi bir karar alınmadıkça açık oylama usulü ile yapılır. Yüksek Askeri Şura kararları Cumhurbaşkanı’nın onayı ile yürürlüğe girer.

YAŞ’ın sekreterya hizmetlerini Cumhurbaşkanınca belirlenecek merci yürütür. Yüksek Askeri Şura üyeleri, kendileri, kendilerinden kıdemli veya eşiti olan general ve amirallerin yükselme veya emeklilikleri ile ilgili konularda toplantılara katılamazlar. YAŞ toplantıları gizli olarak yapılır. Görüşmelerin ve alınan kararların açıklanması veya yayımlanması yasaktır. Ancak açıklamasına YAŞ kararıyla izin verilen konular Milli Savunma Bakanlığınca yayımlanır. Yüksek Askeri Şura’da görüşülen mevzuat taslakları ile alınan kararların gizliliğinin ne şekilde ve ne zaman kaldırılacağı yönetmeklikle gösterilir.

YAŞ yönetimi ve çalışma usulleri ile sekreterya hizmetlerine ilişkin iş ve işlemler, Cumhurbaşkanlığı tarafından çıkarılan yönetmelikle belirlenir.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.